Antep Fıstığı ve Gaziantep

0
20
Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Antep Fıstığı, Turan, erken tomurcuklanan fıstık ağaçlarının sıcak havasının, küresel ısınma ve daha ılıman iklim koşullarından dolayı erken tomurcuklanan ağaçları seven tırtılların hedefi olduğunu belirterek, “Budun 6 gün veya daha fazla süre boyunca izlendiği günlerde baharda ortalama birkaç gün, tomurcuklar tomurcukları delmekte ve bir top gibi meyve gözlerinin etrafına sarılarak burada beslenmektedirler. Genellikle meyve tomurcuklarını tercih ederler. “Deltamethrin gibi kimyasal ilaçların kimyasal mücadele, mücadelenin “uyuşturucu uygulamalarında çiçeklenme dönemine dikkat edilmesi gerektiğini” hatırlattı. Diyaloğun Tarım Danışmanlığı Odası ile uygun bir dönem geçirilmesi gerektiğini belirledi. Kimyasal mücadele, belirlenen dönemde yapılmalıydı. ” dedi.

Antep Fıstığı

Yaklaşık 30 yıl önce, Konya’nın Toros merkezli Hadim’in Yağcı ilçesinde, bir ziraat mühendisi olan Antep Fıstık Antep Fıstık, çalı ağacından çalıların çalılık ağacına tanıtıldı. Mahallede yetişen antep fıstığı Gaziantep’ten bir alıcı buldu. Yağcı mahalle arkadaşı Abdülkadir Uyanık, AA muhabirine Hadım Aladağ bölgesinin Göksu Nehri vadis eteklerinde kurulan mahallenin en önemli gelir kaynağı olduğunu söyledi. Doğal güzellikleriyle ziyaret edenler, Yığıldız Şelalesi’ne yaklaşık 6 km uzaklıktaki Uyanık, üzüm, özellikle kiraz, fıstık, şeftali ve nar üretiminin Akdeniz iklimini anlattığını aktardı. Uyanma, ön göç ve mahallede yaşayan 350 kişi, nüfusun son 10 yılda arttığını belirterek, sulama sistemlerinin geliştirildiğini ve alternatif bitkilerin refahını artırdığını belirtti. “Yaklaşık 5-6 tonluk üretim sadece burada yapılıyor ve burada diğer yerlerde pek bir şey yok. Antep Fıstığ’ın hikayesi yaklaşık 30 yıl önce bir ziraat mühendisi tarafından başladı.

Yoreselantep.com.tr

Antep’in Antep Fıstığını buralarda yetişen çalı ağacını görünce çok güzel, bakımı ve döşemesi kolaydır, iklim koşullarına ayak uydurabilmemiz çok zor değil, öbürümüzün yanında gelen gelir türüdür. “” Aroma ve kalitesi çok iyi. Gaziantepli tüccarlardan biri bu işi internet sitesinde görmüştü. Bir tüccar aradı ve sordu, “Orada antep fıstığıyla büyüyor musun? “Ben de” evet “demeye başladım ve çok şaşırdılar. Bu yüzden onlara 5-6 ton antep festivali sattık ve onları her yıl pazara sattık ve her yıl topladık ve ürünleri pazarda toplayacaklardı. Her yıl verim ve fiyat yılda 25 ila 30 liraya çıkacak.Çocuğumun 50 tanesi var.Onun kendime eklediği bir değer var.Aynı zamanda İstanbul’dan geldim.Ama arkadaşlarım geri geldi. Ürünlerimiz paranın karşılığıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here