SEO Açılımı

0
62

SEO bir İngiliz kelimedir. Ülkemizde, SEO atılımı teknik olarak arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılmaktadır. Ancak kamuya açık bir dille, SEO birçok farklı başlık kabul etti. Bunların bazıları Google’daki en üst sıralamalar ve Google’daki ilk sayfa gibi ifadelerle internet sitesi sahipleri tarafından açıklanmaktadır.

İngilizce olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) veya SEO diyebiliriz. Başka bir deyişle, internet siteleri arama motorları ile uyumluluk sağlayacak tüm operasyonlara verilen SEO genel adını belirtebiliriz.

SEO ansiklopedi arama motoru optimizasyonu da karşılaşabileceğiniz yabancı dil sözcükleri sürecinde kullanılır, kısaca onlara bilgi verelim.

Backlink: Başka bir web sitesinden veya bir web sitesinin sayfasından harici bir linke verilen ad. Örneğin, Site A, Site B’ye bir bağlantı sağlıyorsa, site B’den bir geri bağlantı alır.

Sayfa Üzerinde SEO: Site içi SEO olarak bilinir. Sitedeki tüm dahili optimizasyonlara verilen genel adı.

Kapalı Sayfa SEO: Dışarıda SEO, tüm offsite SEO sayfası yani dışına SEO’dur. Başka bir siteden gelen bir geri arama, yalnızca site dışı SEO işlemlerinden biridir.

Sandbox: Arama motorları tarafından uygulanan bir cezai yaptırım. İnternet sitenizi kendi sitenizden silecek veya bazı otoriter sayfaların tamamen yok edilmesine neden olacak. Geri dönmek zor olan bu cezai yaptırımdan kurtulmak için profesyonel yardım almak zorunludur.

Anahtar Kelime: Türkçe için anahtar kelime olarak bilinen Anahtar Kelime, içeriğinizi aydınlatan anahtar kelimedir. Bu kelimeler genelde SEO çalışmalarının yönünü ve yoğunluğunu belirler.

Açıklama: Arama motorunuza siteniz aracılığıyla sitenizin içeriğini açıklayan bir kriterdir. Genellikle sitenin yönetim alanında ve kodda bulunur. 160 karakteri aşmayacak bir uzunluğa sahip olmalısınız.

Pagerank: Sayfa Aralığı, sayfa sıralaması / puan anlamına gelir. Google arama motoru, belirsiz tarih aralıklarında yapılan güncellemelerle sitelerin puanlanmasıyla bir değer verir. Bu değer, web sitesinde 10 sayfanın üzerinde kaç tane Google sayfasının bulunduğu sayfaları göstermektedir.

Trustrank: Sitede yapılan işi değerlendirmek için genellikle arama motorları tarafından verilen ikinci bir puanlama sistemi. Bazı tezlere göre bu değerin sitenin en güncel sürüme dayandığı iddia ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here